DATS Sønderjysk Kreds – Efterårskursus
Så er DATS Sønderjysk Kreds klar med efterårskursus 2026 på Stevninghus
Her er de tre kurser, du kan vælge imellem:
Skuespilteknik—Med Dorte Rømer
I denne workshop vil vi arbejde med forskellige skuespilteknikker, og hvad de kan gøre for os som skuespillere – og instruktører. Vi går ind i et arbejdsrum hvor vi ikke skal præstere med åbne for intuition og hensigt. Vi kommer også ind på at tage info fra tekst og overføre det til scene; arbejde med rekvisitter, kostume og scenografi i et prøverum. I må meget gerne medbringe løst tøj, notesbøger og et manuskript du enten havde svært ved at afkode, eller elskede at arbejde med. Vi kommer rundt om teknikker du umiddelbart kan bruge, og derfor vil du møde øvelser fra Stanislavskij til Grotowski og Uta Hagen.
Fra klud til kostume
Kreativ kostumesyning af genbrug – workshop med scenograf Charlotte Calberg
Hvordan kan gamle kjoler, skjorter, jakker, bukser og tekstil forvandles til skønne sceniske kostumer?
På denne weekendworkshop arbejder vi kreativt med genbrug, transformation og kostumedesign. Deltagerne skaber kostumer inspireret af kendte eventyrfigurer ved hjælp af om syning, lag, form, patinering og maling. Undervejs udfordres fantasien med hurtige og sjove øvelser, hvor der eksperimenteres med nye måder at tænke kostumer på. Workshoppen henvender sig både til begyndere og øvede kostumesyere med lyst til ny inspiration og nye idéer til kostumer og karakterer.
I skal medbringe:
Egen symaskine, sy grej, gammelt tøj og tekstil og gerne mærkelige fund fra loft og kælder.
IMPROVISATION—Med Christian Eiming
“Improvisation er handlingen at skabe, udføre eller komponere noget spontant uden forudgående planlægning eller forberedelse. Det involverer at bruge tilgængelige ressourcer til at tilpasse sig det ukendte, som almindeligvis ses i musik, teater og hverdagens problemløsning. Nøglesynonymer omfatter ekstemporisering, ad-libbing, opfindelse og spontanitet. ”Improvisation er så uendelig meget mere end teatersport – ikke et ondt ord om det – men på dette weekend-kursus vil vi også udforske alle mulige andre måder at bruge improvisation på. Det bliver sjovt, alvorligt, kort, langt, mærkeligt og almindeligt. Vi skal bl.a. opdage long-form improvisationer, karakter-improvisation, musik-improvisation (du behøver ikke kunne spille et instrument), improvisation alene og mange andre. Så mød op med et åbent sind og en nysgerrighed af den anden verden.
P.s. Du må gerne (gen)læse “Hamlet” af Shakespeare inden weekenden.
Anden info:
Kursusprisen er inkl. kursus, overnatning, mad og hygge. (Der kan medbringes egne drikkevarer til lørdag aften).
Der kan maksimalt være 15 deltagere på hvert kursus, og vi forbeholder os derfor retten til at slette kursusønsker, såfremt kurset bliver overtegnet. (I vil instedet blive kontaktet for at finde en anden løsning).
Skulle du have brug for at melde afbud kan dette ske frem til d. 19. august med fuld refusion. Herefter gives ikke refusion.
Vedr. feltet: “Har du specielle bemærkninger til din deltagelse?” under tilmeldingen: Her kan anføres hvis der er særlige hensyn til mad, overnatning m.m. – Vi gør hvad vi kan, men kan ikke garantere at alle ønsker kan opfyldes.
Praktisk info
Kursussted: Stevninghus Spejdercenter, Holmvej 9, 6200 Aabenraa
Dato: 18. – 20. september 2026
Tjek ind: Fredag d. 18. september kl. 17:00
Pris: 950 kr. inkl. kost & logi for hele weekenden
Tilmeldingsfrist: Senest den 19. august
Tilmelding
Du kan tilmelde dig her.