Kontakt

Find kontaktoplysninger på alle relevante personer i DATS:

Landssekretariatet

Vindegade 34
5000 Odense C

Tlf. 74 65 11 03
dats@dats.dk

CVR. Nr: 33 29 80 13

Sekretariatet

Teaterkonsulenter

Hoved-bestyrelsen

Lokale teater- konsulenter

Sociale medier

Åbningstider:

Mandag-onsdag: Kl. 09.00 – 15.00
Torsdag: Kl. 09.00 – 14.00
Fredag: Kl. 09.00 – 13.00
Pia Longet

Pia Longet

Generalsekretær

Pia@dats.dk
Tlf. 51 88 14 49

Joan H. Skovshoved Andersen

Joan H. Skovshoved Andersen

Administrativ Koordinator

Joan@dats.dk
Tlf. 74 65 11 03
Tina Holm-Jensen

Tina Holm-Jensen

Informations- og projektmedarbejder

Tina@dats.dk
Tlf. 52 10 63 29
Poul Winther

Poul Winther

Bogholder

Bogholder@dats.dk
Tlf. 26 28 41 22

TEATERFAGLIG KONSULENT JACOB GALTUNG-MELCHIOR

Alle vores medlemmer kan gratis trække på teaterfaglig hjælp fra vores konsulent. 

Han kan træffes på tlf. 29 31 00 79 eller jacob@dats.dk 

Jacob er ansat pr. 1. maj 2021, og du kan se hans hilsen til dig lige her:

I DATS har vi også mange frivillige teaterkonsulenter, som står klar til at hjælpe med teaterfaglig ekspertise rundt om i hele landet. Se listen over konsulenterne her.

Hovedbestyrelsen 2020 – 2021

Her kan du se, hvem der sidder i DATS hovedbestyrelse

Pia Bredow

Pia Bredow

Formand

Aalborg området

Tlf.: 51 52 11 62
piabredow@gmail.com

Ege Juul Nielsen

Ege Juul Nielsen

Næstformand

Fynsområdet

Tlf.: 28 68 23 29
ege@urirys.dk

Jens Damsager Hansen

Jens Damsager Hansen

Bestyrelsen

Københavnsområdet
Tlf.: 21 21 13 89
jens@damsager.nu
Thomas Andersen

Thomas Andersen

Bestyrelsen

Fynsområdet

Tlf.: 60 65 35 67
tt.strandby@hotmail.com 

Michael Amtoft

Michael Amtoft

Bestyrelsen

Nordvestjyskområdet

Tlf.: 60 18 83 56
michael@starsound.dk

René Foshammer

René Foshammer

Bestyrelsen

Ringkøbingområdet

Tlf.: 23 30 81 91
replikken@me.com

Christina Mattson

Christina Mattson

Bestyrelsen

Aarhusområdet
Tlf.: 20 89 36 50
christina@mattson.dk 
Christine Juul Johansen

Christine Juul Johansen

1. suppleant

Fynsområdet
Tlf.: 41 18 99 92
c.juul.j@gmail.com 
Yasmin Ben-Kisos

Yasmin Ben-Kisos

2. suppleant

Aarhusområdet

Tlf. 42 17 69 08
yasmin@quonga.dk 

Mød os på de sociale medier

Her kan du se vores Facebooksider og -grupper samt vores Instagram.

facebook
facebook

DANSK AMATØR TEATER OG SCENEKUNST

Facebook-side som bliver opdateret med nyheder indenfor alt med teater.
facebook
facebook

DATS PLAKATSØJLEN

Facebook-gruppe som kan bruges til at reklamere for forestillinger m.m.
facebook
facebook

DATS BØRN OG UNGE DIALOG

Facebook-gruppe til dialog omkring børne og unge arbejdet.
facebook
facebook

DATS BØRN OG UNGE

Facebook-gruppe hvor der kommer nyheder om teaterforestillinger m.m. for børn og unge.
facebook
facebook

DATS ONLINE TEATER

Facebook-gruppe til udveksling af idéer og muligheder inden for online teater.

facebook
facebook

DATS RAMPELYSET

Facebook-side for vores medlemsblad Rampelyset
facebook
facebook

DATS MEDLEM TIL MEDLEM

Facebook-gruppe hvor vores medlemmer kan stille spørgsmål.
facebook
facebook

DATS FORUM FOR TEKNIKERE & PRAKTIKERE

Facebook-gruppe for personer bag scenen.
facebook
facebook

DATS SØNDERJYSK KREDS

Facebook-side med teaternyheder fra Sønderjylland.
facebook
facebook

DATS NORDVESTJYSK KREDS

Facebook-gruppe med teaternyheder fra Nordvestjylland.

instagram
instagram

DATSTEATER

Vores Instagram som bliver opdateret med teaternyheder.
instagram
instagram

RAMPELYSET

Instagram-side for vores medlemsblad Rampelyset
instagram
instagram

TEATERMANUS

Instagram-side for vores åbne database med skuespil

Få nyheder fra DATS
Tilmeld dig