Kursusunderviser Anne Kjær Wæhrens

Speciale: Klovn – Bouffon – Stemmearbejde – Fortælling – Maskefremstilling – Fysisk teater – Commedia Dell´Arte – Skuespillerens bevidsthed – Devising

Kontaktinformation:
Anne Kjær Wæhrens
5700 Svendborg
Tlf.: 30 26 88 62
anne@kaereteater.dk
www.kaereteater.dk

Hvad kan jeg tilbyde DATS´ medlemmer?
Jeg kan tilbyde høj faglig og kunstnerisk viden, indsigt og praktisk erfaring.
Som underviser bestræber jeg mig på at stimulere mine elevers lyst til at arbejde med teater på samme aktive måde, som jeg selv gør i mit kunstneriske virke. Min passion som skuespiller rækker fra klovnen og det komiske til det højdramatiske og tragiske og denne spændvidde ved jeg, at vi alle rummer. Som underviser vil jeg guide mine elever til at gå på opdagelse i deres egen spændvidde og stimulere deres lyst og drift til at udforske den dybde, de selv rummer ligegyldigt hvilken genre, vi arbejder med.
I arbejdet med teater og skuespil er der et enormt selvudviklingspotentiale at hente, og det er en gave for mennesker at få mulighed for at arbejde med sig selv med teater og skuespil som medie. Det er også en gave at få lov at være vejleder i sådant et arbejde og se sine elever vokse og udvikles. Med dyb respekt, autentisitet og nærvær vil jeg som underviser skubbe mine elever ud på en fantastisk rejse, hvor de lærer nyt om sig selv og får stærke og brugbare redskaber inden for den pågældende genre.

Om mig selv
Mit navn er Anne, jeg er 31 år gammel og er uddannet skuespiller fra teaterskolen Dell’Arte International School of Physical Theatre i Californien. Jeg blev færdiguddannet fra Dell’Arte i 2017, kom hjem til Danmark med min Master of Fine Arts i Ensemblebaseret Fysisk Teater og bosatte mig her på Sydfyn sammen med min mand, Eske, der studerer på Den frie Lærerskole. Vi bor i Svendborg og har en lille søn, Hugo, på 18 mdr.
Min uddannelse fra Dell’Arte har givet mig et unikt teater- og kunstsyn. Jeg er uddannet til at være en aktiv, selvskabende kunstner med øje og lydhørhed for lokale og globale brændende emner. Jeg arbejder ofte i en vekselvirkning mellem mig selv og min omverden, og som teaterkunstner er jeg interesseret i at formidle de historier, jeg oplever som vigtige i vores tid. Med mit eget teater Kære Teater udbyder jeg teaterkurser og teaterforestillinger. Jeg arbejder både solo og i ensembler med skuespillere fra hele verden.
Udover min uddannelse på Dell’Arte har jeg stor erfaring indenfor stemmearbejde og klovneri.
– Jeg har de sidste 13 år arbejdet indgående med stemmeteknikken Nadine George Voice Work (NGVW), der udspringer af Roy Hart stemmeteknikken. Jeg har således en god faglighed inden for stemmearbejde og -brug både i forhold til tale/tekst- og sangarbejde. Den teknik, jeg bruger, er et arbejde, der fordrer tålmodighed og repetition, og som åbner for potentialet i og personlig bemyndigelse over ens stemme og emotionelle reserver, så man kan bruge det konkret i arbejdet som skuespiller, som taler eller sanger.
– Sammen med medstuderende fra mit første år på Dell’Arte (2009-2010) er jeg del af en international klovnetrup, Ciboulette, med hvem jeg i fem somre i træk, fra 2011-2015, arrangerede en klovnefestival i Sverige. I 2015 skabte jeg i samarbejde med Jens Kløft fra Teatret Brændende Kærlighed, min egen klovnesoloforestilling ”Op på Hesten”, som jeg har spillet både i Danmark og i Sverige. I 2016 var min klovnetrup en del af programmet på HCA Festivals i Odense, hvor vi, eller dvs. vores klovne, spillede ”Svinedrengen”.
– Senest har jeg været aktuel på HCA Festivals i Odense i august 2019 med gadeteaterforestillingen ”Mission H. C.”, en gakket og komisk forestilling om to klovnedetektiver, der tror de er lige i ”hælene” på selvese H. C. Andersen opsat på at finde ham i Odenses gader og stræder. I december 2019 optrådte jeg med julefortælleforestillingen ”Julerier” i Svendborgs gader, et projekt støttet af Liv i Min By.

Dertil har jeg 3 års uddannelse fra Den frie Lærerskole i Ollerup, og bl.a. derfra har jeg rig erfaring med at undervise både voksne, unge og børn i drama. I løbet af min uddannelse på Dell’Arte stod jeg flere gange for undervisningen af mine medstuderende, både i stemmetræning og fysisk opvarmning. Jeg har stor erfaring med at undervise i især klovneri, bouffon og stemmetræning. I sommers underviste jeg et 4dages klovneforløb ”Din Klovn!” under Performers Paradise i Svendborg, der endte med en lille klovneoptræden på Svendborg torv. Derudover har jeg adskillige gange undervist på efterskoler, højskoler og på Den frie Lærerskole.

Hjemme-hos-kurser
Et væsentligt bidrag i DATS´ indsats for at udvikle amatør- og vækstlagsteatret både kunstnerisk og organisatorisk er vores tilbud om et bredt udvalg inden for teaterkurser, skuespillerkurser og meget mere med et højt fagligt indhold og top kvalificerede undervisere.

Med vores ”Hjemme-hos-kurser” kan vores medlemmer få en kursusunderviser til at komme hjem på deres scene eller på skolen, hvis blot det nødvendige antal deltagere samles. Hvis det er et problem, hjælper vi gerne med at udbrede kendskab til kurset, så dette kan oprettes.

Læs mere om ”Hjemme-hos-kurserne” samt priser i vores håndbog.

Ring eller mail hvis du ønsker at høre nærmere eller booke en kursusunderviser.

Tlf.: 74 65 11 03 eller dats@dats.dk